Medzinárodné zimné sčítanie vodného vtáctva

Medzinárodné zimné sčítanie vodného vtáctva

Text a foto: Matej Pisarčík

 

Pracovníci Správy Národného parku Slovenský raj, ako aj dobrovoľníci z radov členov stráže ochrany prírody sa aj tento rok zapojili do projektu medzinárodného zimného sčítania vodného vtáctva, ktoré má už dlhoročnú tradíciu. Tento rok sa uskutočnilo v poradí už 55. sčítanie, ktoré prebiehalo tretí januároví víkend v dňoch 15. až 16. januára 2022. Jedná sa o celosvetový program, do ktorého je zapojených vyše 100 krajín a cieľom ktorého je získavať údaje o výskyte zimujúceho a migrujúceho vodného vtáctva a zaznamenávať ich zmeny. Koordinátorom programu je organizácia Wetlands International so sídlom v Holandsku.

V rámci kompetenčného územia Správy NP Slovenský raj bolo medzi mapovateľov rozdelených 24 úsekov. Mapované boli úseky rieky Hornád, Hnilec a ich vybraných prítokov. Zaznamenaných bolo 5 druhov vodného vtáctva: rybárik riečny (Alcedo atthis), kačica divá (Anas platyrhynchos), volavka popolavá (Ardea cinerea), vodnár potočný (Cinclus cinclus), kormorán veľký (Phalacrocorax carbo). Zaznamenané údaje a spracované výsledky nám umožňujú pozorovať zmeny v počte kusov jednotlivých druhov vodného vtáctva. Vplyvy na početnosť, môžu byť rôzneho charakteru počnúc od klimatických zmien, odlišný charakter zimy v danom roku cez dostupnosť potravy až po znečistenie tokov, ktoré však aj vo veľkej miere navzájom súvisia.

Sčítanie vodného vtáctva prebieha formou pochôdzky daného úseku vodného toku spojeného s pozorovaním vtáčích druhov. Mapovateľ tak prechádza tesne popri toku, resp. pri dostatočnom zamrznutí vodných plôch priamo po toku. V období vegetačného kľudu je pre absenciu bylín pohyb jednoduchší a aj viditeľnosť lepšia.

Zimné obdobie však poodhalí aj znečistenie vodných tokov. Pri mapovaní sa vám tak často naskytne smutný obraz obyvateľov krajiny. Voda, ktorá by mala byť a je zdrojom života nielen pre nás, ale aj živočíchy sa tak stáva akousi kanalizáciou. Namiesto množstva druhov vtákov a iných druhov živočíchov by ste napočítali oveľa viac kusov odpadu. Záťaž na životné prostredie sa rokmi zväčšuje a problém sa často len posúva “dole vodou“. To najdôležitejšie je začať meniť myslenie ľudí.