Text a fotografie: Peter Olekšák

Dnes nám opäť nasnežilo a tak nás počasie presviedča, že ešte nie je koniec zimy. Veľmi častou otázkou, s ktorou sa stretávame býva, či je Slovenský raj otvorený aj v zime. Odpoveď je jednoduchá. Slovenský raj je okrem ferraty HZS Kyseľ otvorený ako v lete, tak aj v zime. Ferrata HZS Kyseľ je sezónne uzatvorená od 1. novembra do 14.júna kalendárneho roka.


Tomášovský výhľad. Najnavštevovanejšie miesto v Slovenskom raji.

 

 

Návštevníci si tak môžu vychutnať Slovenský raj aj v zimnom období po tých istých turistických chodníkoch, ako po zvyšnú časť roka. Je len na nich, či pri tom využijú mačky, snežnice, bežky, skialpy, alebo korčule. Slovenský raj má okrem iných národných parkov a horských oblastí svoje špecifiká, na ktoré sa budeme snažiť v tomto článku poukázať.


Zimná rozprávka v doline Tomášovskej Belej.

 

 

Typickým fenoménom, ktorý odlišuje Slovenský raj od iných národných parkov sú rokliny s vodopádmi a rebríkmi. Vzhľadom k reliéfu a inverznému charakteru týchto roklín  je v nich menej slnka a nižšia priemerná teplota, ako na svahoch a planinách nad roklinami. Preto aj napriek nie príliš veľkej nadmorskej výške približne od 600 do 1000 m.n.m. sa treba pripraviť, že v roklinách je chladno a chodníky a technické zariadenia sú zľadovatelé aj v období, keď mimo roklín už vládne všade jar. Je preto vhodné na túru do batohu pribaliť mačky, alebo protišmykové návleky a paličky. V roklinách je povolený pohyb po turistických chodníkoch len zdola nahor.


Prví poslovia jari v roklinách. Deväťsil Kablíkovej.

 

 

Sústavy drevených rebríkov v roklinách sú často pokryté snehom a ľadom. Malý Kyseľ.

 

 


Misové vodopády v Suchej Belej

 

 

Suchá Belá

 

 

Vodopády roklín sa v zime menia na ľadopády, ktorými sa môžeme pri zimnej návšteve roklín pokochať, tí zdatnejší a odvážnejší s povinnou výbavou môžu na vyhradených miestach na ľadolezenie tieto ľadopády aj zdolávať.

Sú to tieto ľadopády:

  1. Suchá Belá – do vzdialenosti 50 m od hlavného toku,
  2. Sokolia dolina – hlavný tok,
  3. Kláštorská roklina – hlavný tok,
  4. Letanovský mlyn; vyhradené miesto je uvedené v prílohe č. 4 návštevného poriadku,
  5. Zejmarská roklina – hlavný tok,
  6. Piecky – Veľký vodopád

Misové vodopády v Suchej Belej.

 

 

Piecky – Veľký vodopád.

 

 

Sokolia dolina.

 

 

Pri dlhotrvajúcich zimách sa stáva, že kaňon Prielom Hornádu zamrzne a tak vznikne najdlhšie 12km klzisko na Slovensku. Ak sa tak stane, návštevníkom je dovolené spoznávať krásy zamrznutého kaňona peši, na korčuliach, alebo na lyžiach. Nebýva to však pravidlom, túto zimu Hornád nezamrzol a veľmi pravdepodobne už ani nezamrzne.

Zamrznutý Prielom Hornádu. Kartuziánsky most v Letanovskom mlyne.

 

Večný dážd v Prielome Hornádu.

 

 


Čingov – Železná lávka.

 

 

Ako už bolo spomenuté, návštevníci môžu krásy Slovenského raja v zimnom období spoznávať aj na bežkách. Pre tých športovejšie naladených sú v Slovenskom raji upravované nasledovné bežecké trate:

  1. Mlynky – Biele Vody – Okrúhla jama – Havrania dolina – Mlynky,
  2. Dobšinská ľadová jaskyňa; vyhradené miesto je uvedené v prílohe č. 4 návštevného poriadku,
  3. Podlesok – Malé pole – Pod Zelenou horou – Pod Ihríkom – Podlesok,
  4. Podlesok – Hágy – Na dolinu (Briežky) – Podlesok,
  5. Kopanecká cesta.

Upravované bežecké trate v Dobšinskej Ľadovej Jaskyni.

 

 

Vzhľadom na reliéf, nadmorskú výšku, miestnu klímu a ochranu prírody sú v Slovenskom raji prevádzkované v súčasnosti tieto lyžiarske strediská:

  1. Mlynky, Mlynky – Biele Vody,
  2. Dedinky,
  3. Vernár,
  4. Hrabušice – Zelená hora


Dedinky z Dobšinského kopca.

 

 

Prajeme Vám pri spoznávaní zimnej prírody Slovenského raja veľa príjemných zážitkov a bezpečný návrat. Myslite na to, že v zimnej prírode nie ste sami a že pre živočíchy je táto príroda jediným domovom. Nevyrušujte ich preto hlučným správaním a pohybom mimo vyznačených chodníkov a areálov pre zimné aktivity.

 


Veľká Knola.

 

 


Veľký Sokol.