Slovenský raj – čo zachytila fotopasca v centrálnej časti národného parku

Slovenský raj – čo zachytila fotopasca v centrálnej časti národného parku

Video:                Matej Pisarčík 
Spracovanie:    Peter Olekšák 

 

Podľa platného návštevného poriadku sa návštevníci môžu v národnom parku pohybovať len po vyznačených turistických chodníkoch a vo vyhradených areáloch. Preto zvieratá v čisto prírodnom prostredí na ľudí natrafia skôr výnimočne a podľa toho aj prispôsobujú svoje správanie.  Správa NP Slovenský raj monitoruje živočíchy pomocou fotopascí primárne v nesprístupnených častiach národného parku mimo turistických značených chodníkov.

Na tejto fotopasci, inštalovanej v novembri 2021 sme zaregistrovali niekoľko dní po inštalácii dňa 17.11.2021 vlkov. O dve hodiny po vlkoch sa na danom mieste v prírodnom prostredí mimo turistických chodníkov nachádzali ľudia, ktorí našli pred fotopascou na zemi popruh. Ten držali a pomrvili v rukách, najskôr ho položili na spadnutý kmeň a neskôr ho preložili ďalej, pravdepodobne k fotopasci.

19.11.2021 ráno dané miesto navštívila medvedia rodinka. Je veľmi pravdepodobné, že vyplašenie medvedice na konci videa je spôsobené tým, že našla a zacítila výrazný ľudský pach na odloženom popruhu pri fotopasci.

 

Video v HD kvalite:

FOTOPASCA november 2021

 

Video v nižšej kvalite: